Szukaj Pokaż menu

Miejsca dobrze znane z "Breaking Bad", które możesz odwiedzić

45 586  
159   15  
"Breaking Bad" już się skończył (choć lada moment rozpocznie się spin off "Better Call Saul"), ale fani serialu mogą sobie powspominać przeżyte emocje odwiedzając budynki, w których serial był kręcony. Zaskakująco wiele lokacji nie jest wytworem scenografów, a realnymi miejscami.

#1. Główna siedziba Tuca (Java Joe’s)

Genderowy obóz, czyli wakacje podczas których dzieci mogą sprawdzać, która płeć im odpowiada

118 261  
109   190  
W Stanach Zjednoczonych regularnie odbywają się kolonie, na które rodzice wysyłają dzieci by - jak informują organizatorzy - w kontrolowanych warunkach doświadczały i eksperymentowały z własną płcią. Fotograf Lindsay Morris poświęciła 3 lata, aby pokazać jak wygląda taki obóz od środka, a oto owoc jej pracy.

1

9 nieco innych pomysłów na pomoc dla najbiedniejszych

103 855  
312   34  
Pomaganie innym wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Rzucenie pięciu złotych z miną wielkiego dobroczyńcy to z jednej strony "zawsze coś", z drugiej zaś zupełnie nic. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy poświęcają na pomoc więcej czasu. Oto 9 spośród ich lepszych pomysłów.

#1. Domy z niczego

Gregory Kloehn z Oklahomy jest artystą i wynalazcą, jednak sporo czasu poświęca na pomoc bezdomnym. Zbiera znajdowane w sąsiedztwie odpadki - fragmenty sprzętów gospodarstwa domowego, odpady budowlane i zasadniczo wszystko, co da się później wykorzystać - a następnie buduje z nich mobilne domy. Może i nie są duże, a nawet przypominają bardziej psie budy niż domy, ale ważniejsze, że chronią przed deszczem i wiatrem lepiej niż wyciągnięty ze śmieci karton.

#2. Nadmuchiwane śpiwory

Co doskwiera bezdomnym? Zapewne odpowiedzi na to pytanie jest wiele (i pewnie można je znaleźć na zbudowanym za kilkadziesiąt milionów portalu dla bezdomnych...), ale lepiej nie sprawdzać tego na własnej skórze. Ci jednak, którym się nie powiodło, mogą dostać pomoc od Michaela Rakowitza, nowojorskiego artysty. Wytwarza on z plastikowych torebek coś, co przypomina śpiwór, przy czym jednym końcem "podłączane" jest do wylotu kanałów wentylacyjnych w budynkach. W tym właśnie "śpiworze" ma szansę ogrzać się zmarznięty bezdomny.

#3. Szwedzka lodówka

To taki odpowiednik szwedzkiego stołu, tylko że przystosowany do warunków Arabii Saudyjskiej. To tam, w Hail, jeden z mieszkańców wystawił przed swoim domem lodówkę, do której on i wszyscy chętni mogą przynosić jedzenie, z którego skorzystają potem bezdomni. Celem pomysłodawcy było zaoszczędzenie obu stronom - zarówno darczyńcom, jak i najbiedniejszym - kłopotliwego często spotkania twarzą w twarz i proszenie o łaskę.

#4. Nie ma tego złego

Odwołany ślub - zależy z czyjej strony popatrzeć - może być dramatem albo ratunkiem w ostatniej chwili. Tak czy inaczej nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - zwłaszcza jeśli sala weselna i bankiet na setki gości są już zarezerwowane i opłacone, a o odwołaniu nie ma mowy. W takiej sytuacji w 2013 roku znaleźli się państwo Carol i Willie Fowler z Atlanty. Mimo że ślub ich córki został odwołany w ostatniej chwili, zdołali oni zamienić przyjęcie weselne w... przyjęcie dla bezdomnych. Nakarmili do syta kilkaset najbiedniejszych osób i - jak sami twierdzą - nie żałują.

#5. Rebranding bezdomnych

Nie tylko Poczta Polska potrafi... Kenji Nakayama i Christopher Hope zajęli się "rebrandingiem" bezdomnych. Podpatrują żebrzących na ulicach Bostonu, a następnie wręczają im ich własne tabliczki w odświeżonych wersjach. Nowe "afisze" mają pomagać ich właścicielom w zwróceniu na siebie uwagi przechodniów.

#6. Uliczny sklep

Na ulicach Kapsztadu w Republice Południowej Afryki zorganizowano coś, co przypomina sklep odzieżowy, funkcjonuje jednak na nieco innych zasadach. Porozwieszane są tu kartonowe plakaty z otworami - odpowiadające wieszakom. Dostawcą towaru może być każdy chętny - każdy, kto chciałby przekazać bezdomnym swoje ubranie zamiast bezsensownie wyrzucać je do śmieci. Nabywcami są ci, którym wiedzie się najgorzej, a cała idea o dziwo sprawdza się zupełnie dobrze.

#7. Bicykloteka

Zdarzyło mi się kiedyś przeglądać książki, które ktoś zostawił koło śmietnika na jednym z łódzkich osiedli. Usłyszałem wtedy pełen pogardy komentarz od przechodzących wyrostków - "jak nie mam co jeść, to przynajmniej sobie poczytam". Ciekawe, co ci kretyni powiedzieliby na Biciclotekę, czyli rower z przyczepką, którym były bezdomny Robson Mendoça rozwozi książki wśród najbiedniejszych, wypożyczając je bez cienia formalności, bazując jedynie na zaufaniu. 61-latek, który wiele lat spędził na ulicach, zdołał odmienić swoje życie, a teraz - właśnie książkami - pomaga bardziej potrzebującym.

#8. Strzyżenie za uścisk

W 1988 roku Joe Fryzjer, a właściwie Anthony Cymerys, właśnie przeszedł na emeryturę. Strzygł od tego czasu tylko rodzinę i znajomych. Co niedzielę chodził do kościoła, aż wreszcie zakiełkowała w nim pewna myśl. Postanowił zaoferować strzyżenie bezdomnych. Za darmo, a właściwie za uścisk. Minęło ponad 25 lat, a Joe dalej strzyże, zmieniając oblicza ludzi (tych ludzi). Wielu z nich, dzięki nowemu, schludnemu wyglądowi, zdołało ostatecznie znaleźć pracę i naprawić swoje życie.

#9. Pranie dla bezrobotnych

Po co dawać biednemu rybę, skoro można dać wędkę - to znana maksyma, którą analizowano już pod wieloma kątami, a ostateczny efekt był taki, że co by nie wybrać, tak i tak będzie źle. Niemniej jednak sieć pralni w Stanach Zjednoczonych wpadła na bardzo interesujący pomysł na pomoc biednym - oferuje swoje usługi za darmo tym bezrobotnym, którzy udają się na rozmowę o pracę. Nawet jeśli czyste ubranie to jeszcze żadna gwarancja sukcesu, to brud niemal automatycznie przekreśla szanse kandydata na oferowane stanowisko.
312
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Genderowy obóz, czyli wakacje podczas których dzieci mogą sprawdzać, która płeć im odpowiada
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Miejska demolka ostatniego kowboja Ameryki
Przejdź do artykułu Polska oczami Rosjanina
Przejdź do artykułu Anegdoty z marszałkiem Piłsudskim w roli głównej
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Jak dobrze zaplanować emeryturę?
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu O tym, jak trafiłem do więzienia
Przejdź do artykułu 25 prawd o dorosłości, o których nikt ci wcześniej nie powiedział

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą