Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny, które lubią samochody

37 971  
254   22  
Zapnijcie pasy i przygotujcie się na podróż w świat niepowtarzalnego stylu i urody! Zdjęcia pięknych dziewczyn siedzących w swoich samochodach przenoszą nas w fascynujący świat elegancji na czterech kółkach. To nie tylko podróż z punktu A do B, to stylowy road trip przez świat, gdzie szybkość łączy się z urodą. Czas rozpocząć niezapomnianą podróż w towarzystwie pięknych dziewczyn i ich czarujących samochodów!

„Zdrowe nawyki”, które powinieneś natychmiast rzucić

345 753  
870   292  
Każdy z nas ma jakieś nawyki, które uważa za zdrowe. Tak mu powiedzieli znajomi, trener na siłowni albo wyczytaliśmy w internecie. Nienawidzimy ich, ale przestrzegamy, ponieważ są dobre dla naszego zdrowia. Ale czy na pewno?

#1. Unikanie glutenu

7 ciekawostek na temat Warszawy - tak bliskiej sercu każdego Polaka stolicy

163 066  
378   91  
Rdzenni warszawiacy z pewnością to wszystko już wiedzą, ale dla tzw. słoików i całej reszty, której do stolicy nigdy nie było po drodze, niektóre informacje mogą być dużym zaskoczeniem.

#1. Aleja Chińska

Jeszcze do niedawna najbardziej chiński w całej Warszawie wydawał się Stadion Dziesięciolecia i Jarmark Europa, będący paradoksalnie istnym azjatyckim (epi)centrum w samym środku Polski. Tymczasem w Łazienkach Królewskich, najsłynniejszym kompleksie pałacowo-ogrodowym w Polsce, główne miejsce zajmuje… Aleja Chińska.

Ma 1130 metrów długości i powstała z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 80. XVIII wieku. Zaadoptowawszy zachodnią modę na „chinoiserie”, król przemianował Drogę Wilanowską na Aleję Chińską i ozdobił chińskimi altanami, mostkami, azjatycką roślinnością. Z czasem Aleja Chińska traciła swój unikalny charakter, jednak w ostatnich latach przywrócono jej dawny blask i wzbogacono o Ogród Chiński - wspólne dzieło KGHM i China Minmetals.

#2. Skocznia narciarska


Warszawa nigdy nie była uważana za stolicę sportów zimowych - bo i nie było do tego najmniejszych podstaw. A jednak właśnie w Warszawie przez kilkadziesiąt lat stała… skocznia narciarska. Dopiero w 2015 roku rozebrano jej pozostałości. Skocznię budowano w latach 1955-59, punkt konstrukcyjny umieszczono na 38 metrach, a nawierzchnię pokryto NRD-owskim igelitem.

Najdłuższy skok oddał Janusz Duda (nie z tych Dudów) - 48,0 m - natomiast oficjalny rekord tzw. Skarpy to 40,5 metra w wykonaniu Antoniego Łuciaka. W 1989 roku warszawską skocznię zamknięto, a w późniejszych latach sukcesywnie demontowano kolejne jej elementy.

#3. Dom Kereta


Jeden z najwęższych budynków na świecie został zbudowany w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy blokiem i kamienicą przy skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej Woli. 3-kondygnacyjna instalacja artystyczna (mimo takich zamierzeń, budowla nie spełnia wymagań, by uznać ją za budynek mieszkalny) ma służyć jako pracownia izraelskiego pisarza Etgara Kereta - stąd nazwa budynku - i gościć różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Dom Kereta powstał w 2012 roku.

#4. Ojczyzna serów


Podobno uczyliśmy Francuzów posługiwać się widelcem i nożem. Z badań naukowców wynika, że prawdopodobnie uczyliśmy ich także robić… sery. W okolicach Warszawy, na wykopaliskach archeologicznych odnaleziono fragmenty specyficznych naczyń i sit. Po analizie okazało się, że musiały służyć właśnie do fermentacji mleka i produkcji sera - i to już 7,5 tysiąca lat temu. To najstarsze ślady „serowarstwa” w Europie.

#5. Burmistrz powietrzny


Warszawa przeżyła niejednego „burmistrza teoretycznego”, ale miała w swojej historii też niejednego burmistrza powietrznego, zwłaszcza w XVI i XVII wieku, kiedy miasto regularnie co kilka lat trapiły różne zarazy (zwane wówczas „powietrzem”). Burmistrz powietrzny, zwykle aptekarz lub medyk, przejmował pełnię władzy w mieście i dążył do wyplenienia zarazy - wraz z podległą mu służbą usuwał zwłoki, chował zmarłych, izolował chorych, wypędzał żebraków i nierządnice i starał się zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym.

#6. Pogrom alfonsów


Historia Polski to wiele mniejszych i większych bitew, jednak nie wszystkie trafiły na łamy podręczników do historii - tak jak wymownie nazywane pogromem alfonsów 3-dniowe zamieszki, które wybuchły w Warszawie w 1905 roku. Bund - Powszechny Żydowski Związek Robotniczy - wypowiedział wojnę warszawskim sutenerom, w większości właśnie Żydom.

Rzekomo charytatywne Warszawskie Towarzystwo Wzajemnej Pomocy okazało się kontrolować seksualne podziemie polskiej stolicy i masowo wyprzedawać prostytutki do Argentyny i Brazylii. Żydzi postanowili bronić swojego honoru i w czasie zamieszek zdemolowali między innymi domy publiczne przy Krochmalnej i Marszałkowskiej.

#7. M3


Budowa drugiej linii metra w Warszawie ciągnęła się niczym brazylijska telenowela. W 2006 roku ustalono przebieg linii i rozpisano przetarg na realizację jej centralnego odcinka, by już dwa lata później unieważnić go ze względu na nieprawidłowości i zawyżone oferty. W końcu jednak w 2015 roku udało się uruchomić choć część linii M2, tworząc pierwsze na świecie metro zbudowane na planie krzyża.

Na tym jednak się nie skończy, ponieważ od lat 70. XX wieku w planach jest też trzecia linia warszawskiego metra, która ma dotrzeć do Gocławia. Póki co istnieje tylko peron przy Stadionie Narodowym, ale budowa M3 ma ruszyć już w 2020 roku. Reszta Polski trzyma kciuki!

Źródła: 1, 2, 3
378
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu „Zdrowe nawyki”, które powinieneś natychmiast rzucić
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 faktów na dowód, że FBI miewało nie mniejszą fantazję niż CIA
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu 7 dwuznacznych ciekawostek o obyczajach starożytnej Grecji
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu 7 mało znanych ciekawostek o drugiej twarzy Stanów Zjednoczonych
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Dziwaczne sposoby na zdobycie upragnionej roli
Przejdź do artykułu 7 niewiarygodnych, ale prawdziwych ciekawostek ze szpiegowskiej historii CIA

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą