Szukaj Pokaż menu

Wesela w Rosji to nie takie zwykłe wesela IV

105 295  
218   49  
Ślub to wspaniałe i długo oczekiwane święto. Zdjęcia, które zostaną wykonane w ten wielki dzień, będą cieszyć małżonków przez całe życie. Niektórzy mogą być rozczarowani, gdy okaże się, że wybrali nieudolnego fotografa.

#1. Niesamowity arbuz panny młodej

Kliknij i zobacz więcej!

Jajcarskie znaki i tablice informacyjne XV

62 699  
279   31  
Dzisiaj m.in. kościół hipokrytów, priorytety na walentynki oraz dogadzanie innym.

#1. "Uwaga: 9 piętro zostało tymczasowo przeniesione na 15 piętro"

Co brytyjski czołg z pierwszej wojny światowej robił w Berlinie pod koniec drugiej wojny?

70 810  
272   40  
Czołgi jak ten na poniższym zdjęciu jednoznacznie (i słusznie) kojarzą się nam z pierwszą wojną światową. 20 lat później w kolejnej wojnie walczyły dużo nowocześniejsze czołgi, jak słynne Tygrysy, Shermany czy T-34. Ale czy możliwe jest, że nawet w 1945 roku tak zabytkowe maszyny były wykorzystywane jeszcze na polu walki?

#1.

Oto brytyjski czołg Mark V (żeński), który powstał w 1918 roku, a czasy jego świetności przypadały na okres końcówki pierwszej wojny światowej. "Żeńskimi" nazywano czołgi uzbrojone wyłącznie w karabiny maszynowe, w przeciwieństwie do "męskich" wyposażonych w armaty. Mogłoby się wydawać, że żywot tych pojazdów zakończył się wraz z zakończeniem Wielkiej Wojny, ale nic bardziej mylnego.

#2.


Podczas Rewolucji w Rosji Brytyjczycy przekazali armii carskiej pewną liczbę takich czołgów, które ostatecznie wpadły w ręce komunistów i zostały wcielone do Armii Czerwonej. (Inna wersja mówi, że czołgi trafiły do Estończyków i dostały się w ręce sowietów, gdy ci zajęli Estonię). Ostatni udokumentowany przypadek udziału tych pojazdów w walce to obrona Tallina przed Niemcami w 1941 roku, po napaści Rzeszy na ZSRR. Cztery takie pojazdy zostały wkopane przez Estończyków w ziemię i wykorzystane jako schrony. Najprawdopodobniej wszystkie te pojazdy zostały zniszczone.

#3.


Skąd więc w 1945 roku na ulicach Berlina pojawiły się pierwszowojenne czołgi? A co do tego nie ma wątpliwości, bo jest na to wiele dowodów, łącznie z poniższymi zdjęciami. Wszystko wskazuje na to, że dwa "berlińskie" Marki stały wcześniej w Smoleńsku w formie pomników, a kiedy Niemcy zajęli ten rejon ZSRR, zostały przeniesione do stolicy Rzeszy jako łupy wojenne.

#4.


Nie ma bezsprzecznych dowodów na to, że wzięły one udział w obronie Berlina, ale niektórzy tak twierdzą i nie można tego założenia uznać za bezsprzecznie fałszywe, skoro na skraju upadku naziści wysyłali na front kilkunastoletnie dzieci i starców, to dlaczego by nie użyć starego czołgu. Być może zostały postawione jako nieruchome barykady, dając osłonę broniącej się piechocie.

Pojawiły się również niepotwierdzone informacje, że w obronie Berlina brał udział co najmniej jeden niemiecki czołg z pierwszej wojny - A7V.

#5.



#6.



#7.



#8.



#9.



#10.



#11.


Źródła: 1, 2, 3.
272
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jajcarskie znaki i tablice informacyjne XV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Pneumatyczne strzelectwo terenowe, czyli o HFT słów kilka(set)
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Poszli na grzyby, wrócili z czołgiem. Takie rzeczy tylko w Estonii
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Amerykańscy żołnierze upokorzeni gdzieś na zadupiu Norwegii
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Zamienił pustynię w bajkową krainę przy pomocy tysięcy światełek
Przejdź do artykułu Dziwny przypadek podporucznika Watsona, który zamiast na lotniskowcu wylądował na kontenerze (i samochodzie)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą