Szukaj Pokaż menu

Bogate dzieciaki chwalą się na Instagramie

87 071  
85   70  
Wózki golfowe od Louis Vuitton, prywatne przyjęcia na jachtach i beer-pong z Dom Perignon zamiast piwa - bogate dzieciaki ponownie chwalą się swym bogactwem. Zobaczmy, gdzie i jak spędzają wiosnę młode elity.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Nadzwyczajne i mało znane skarby oraz zabytki, które kryją muzea całego świata XXVIII

54 567  
320   34  
Dzisiaj m.in. figurka bogini łowów na rydwanie, pozostałości z bitwy sprzed ponad 3 tys. lat oraz przedstawienie demonicznego robaka mieszkającego w zębach.

#1. Oprawa greckiego lustra, IV w. p.n.e.

7 dających do myślenia faktów na temat spamu

58 443  
151   70  
Niechciane wiadomości - chleb powszedni użytkowników internetu - to zjawisko, z którym chyba nie sposób wygrać. Spam jest po prostu wszędzie i nie wydaje się, by cokolwiek mogło to zmienić.

#1.

Firma McAffee zgromadziła pięćdziesięciu ochotników, którym wręczyła zupełnie nowe komputery i zupełnie świeże adresy e-mail. W ramach eksperymentu uczestnicy mieli zostawiać swój adres gdzie tylko się dało, a potem odpowiadać na jak największą ilość spamu. Pierwsze niechciane wiadomości zaczęły przychodzić już w pierwszej dobie. Po miesiącu było ich już 104 tysiące, plus kolejne 24 tysiące "newsletterów" oferujących zakup dosłownie wszystkiego. Po miesiącu nieostrożnego obchodzenia się z własnym adresem e-mail każdy z uczestników eksperymentu otrzymywał od 70 do nawet 600 niechcianych wiadomości dziennie.

#2.

Indie, Stany Zjednoczone, Brazylia - to kraje, które zresztą zupełnie zgodnie z prawdą zwykło się uznawać za generujące największe ilości spamu z miliardami przesyłanych wiadomości. Co jednak ciekawe, w wielu zestawieniach w pierwszej dziesiątce najbardziej spamotwórczych krajów świata znajduje się Polska. Co prawda z reguły na miejscach od ósmego do dziesiątego, ale to wciąż bardzo wysoki wynik - zwłaszcza że jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę użytkowników internetu, to do pierwszej dziesiątki bardzo nam daleko.

#3.


O rozmiarze spamowego problemu najlepiej świadczą liczby. Spośród wszystkich wiadomości internetowych przesłanych w 2009 roku niechciane było... 95%, a to oznacza, że na jedną oczekiwaną wiadomość przypada aż 19 niechcianych. Rok później sytuacja nieco się poprawiła - "już tylko" 89% maili wysłanych w 2010 roku była spamem. Ależ ulga! W 2012 roku udział niechcianych wiadomości spadł poniżej 80%, czyli generalnie tendencja zmierza we właściwym kierunku.

#4.

W Polsce Twitter wciąż nie jest szczególnie popularny, ale ze statystyk wynika, że dla spamerów to jedno z podstawowych narzędzi. Świadczy o tym fakt, że każdego dnia rozmaite automaty próbują zamieścić na Twitterze 3,5 miliarda śmieciowych wpisów! Ciekawe, czy wypowiedzi polskich polityków też się do tego zaliczają... Tak czy inaczej, 40% kont w serwisach społecznościowych to konta sztuczne stworzone do wysyłania niechcianych wiadomości.

#5.


O tym, że użytkownicy internetu bywają złośliwi, wiadomo nie od dzisiaj. I kwestie związane ze spamem nie są tu wcale wyjątkiem. Z badań wynika, że 21% uprzejmych użytkowników zgłasza jako spam wiadomości, co do których mają wiedzę, że spamem nie są. 43% użytkowników do oceny wiadomości jako spam wystarcza nazwa bądź adres e-mail nadawcy. 69% nie musi czytać nic poza tematem wiadomości, by wiedzieć, że wiadomość jest niechciana.

#6.


Czy jest coś, co można zrobić, by zmniejszyć ilość przesyłanego spamu? Pomysłów powstało wiele. Stworzono filtry anty-spamowe, niektóre nawet sprawnie działające. Wprowadzono kary za rozsyłanie niechcianych wiadomości. Zabrano się za edukację użytkowników... a i tak 17% Amerykanów zmienia adres e-mail co sześć miesięcy, a 30% użytkowników internetu co rok. Efekt? Jeszcze więcej i jeszcze więcej śmieci w globalnej sieci.

#7.

Jeśli jesteście ciekawi, jak serwery pocztowe widzą wasze maile, możecie zajrzeć na przykład na stronę mail-tester.com. Po wysłaniu przykładowej wiadomości na wygenerowane jednorazowo konto, system analizuje szereg czynników, które decydują o ewentualnej kwalifikacji wiadomości jako spam, a następnie przyznaje ocenę odzwierciedlającą prawdopodobieństwo dotarcia wiadomości do adresata. Można sprawdzić nie tylko, czy wiadomość prawdopodobnie zostanie dostarczona, ale także co poprawić, by zwiększyć na to szanse.

Źródła: 1, 2, 3, 4
151
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nadzwyczajne i mało znane skarby oraz zabytki, które kryją muzea całego świata XXVIII
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Triatlonista, który dla Google przez dwa lata obfotografowywał Tajlandię
Przejdź do artykułu O przesądach słów kilka

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą