Szukaj Pokaż menu

Ciekawostki o powstaniu filmu "Furia"

90 261  
457   74  
Trochę interesujących faktów i ciekawostek o "Furii", którą musiał widzieć każdy fan kina wojennego. Kto nią kierował i w jakiej grze się pojawiła? Jakie czołgi jeździły w filmie?

Sławni ludzie, którzy wystąpili gościnnie w "Z archiwum X"

64 229  
196   64  
"Z archiwum X" to jeden z tych seriali, do których miło wrócić pamięcią. Tym bardziej cieszy fakt, że rozpoczęto niedawno emisję dziesiątego sezonu, trzymającego świetny poziom nawet po tylu latach. Pierwszy odcinek ujrzał światło dzienne aż 23 lata temu, dlatego też możecie nie pamiętać wszystkich twarzy, które przewinęły się przez plan zdjęciowy kultowej serii. Przypomnijmy je sobie!

7 zupełnie trzeźwych ciekawostek o kieliszkach

68 632  
239   59  
To wiemy - wódki nie pijemy z kufla do piwa, a wina z kartonu, chyba że mamy szczególną ku temu potrzebę. A co jeszcze warto wiedzieć o kieliszkach i innych naczyniach do podawania alkoholu?

#1.

Wino pijemy z wysokiego kieliszka na nóżce, za nią właśnie kieliszek trzymając. Czarka powinna być szeroka (dla czerwonego wina szersza niż dla białego), tak by można było podczas picia niemal wsadzić nos do środka. Nie, nie po to, aby wywęszyć ostatnią kroplę, ale po to, by dobrze odebrać aromat.

#2.

Kieliszki do szampana są już inne - smukłe i wysokie, z jak najwęższą czarką. Dlaczego? Ano dlatego, że szampana się pije a nie wącha i dzięki mniejszej powierzchni wystawionej na kontakt z powietrzem szampan dłużej zachowuje bąbelki i walory smakowe.


#3.

Mimo to przez całe wieki pito szampana z kieliszków o dokładnie przeciwnym wyglądzie - niskich, płytkich, za to bardzo szerokich. Legenda głosi, że za ich wzór posłużyła pierś Marii Antoniny, małżonki Ludwika XVI, który kaprysy królowej najłatwiej znosił właśnie po szampanie.

#4.

Z badań angielskich naukowców wynika, że kształt szkła, z którego pijemy, przekłada się na ilość wypijanego alkoholu. Wolniej pijemy z naczyń o prostych, pionowych ściankach, natomiast szybciej i więcej z naczyń o ściankach zaokrąglonych.

#5.

Znaczenie mają też oznaczenia pojemności szklanek. Jeśli na ściance widać zaznaczoną linię z napisem np. 500 mililitrów, przeciętny człowiek opróżni szklankę wolniej niż zrobiłby to w przypadku naczynia bez oznaczeń. Przeprowadzono eksperyment, który pokazał, że opróżnienie kufla piwa z oznaczeniem pojemności zajmowało przeciętnie 10 i pół minuty, podczas gdy opróżnienie kufla nieoznaczonego zajmowało już tylko 9 minut.

#6.

A skoro już mowa o piwie... Pić można w gruncie rzeczy ze wszystkiego - byle nie z puszki, bo niezdrowo i gorzej smakuje. Tymczasem jest co najmniej kilkanaście różnych naczyń przeznaczonych do picia różnego rodzaju piwa. Piwa pszeniczne na przykład poleca się pić z wysokich, rozszerzających się ku górze szklanek. Z kolei pokal, czyli szklankę na nóżce, poleca się do piwa ciemnego. To tak w baaardzo ogólnym zarysie.

#7.

My tu się roztkliwiamy nad detalami, tymczasem na zachodzie modne staje się... picie ze słoika. Mason jar to w gruncie rzeczy zwykły słoik, od tych znanych u nas różniący się tylko inną zakrętką. Pije się z niego wszystko - i to powszechnie do tego stopnia, że wyprodukowano specjalne słoiki, z uchem. Czyżby więc przyszedł czas, by wyciągnąć z szafy nasze tradycyjne musztardówki?

Źródła: 1, 2, 3
239
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Sławni ludzie, którzy wystąpili gościnnie w "Z archiwum X"
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Historie kilku odkrywców Kanady, którzy zaginęli w mniej lub bardziej tajemniczych okolicznościach
Przejdź do artykułu 7 zaskakujących faktów o telefonach komórkowych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą