Szukaj Pokaż menu

Demotywatory CLXV - przestępczość osiągnęła poziom absurdalny

119 497  
520   147  
Dzisiaj m.in. lekcje politycznej poprawności, kawalerka za 400 zł, polskie gender sprzed lat oraz coś, co mężczyzna powinien zrobić z zamkniętymi oczami. Na koniec zaś zdjęcia od Pudziana.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Satyryczne spojrzenie na otaczający nas świat

107 401  
624   26  
Horia Crisan i Bogdan Petry to dwaj utalentowani artyści z Rumunii. Mają na swoim koncie wiele nagród, a spod ich rąk wyszło wiele satyrycznych rysunków pokazujących szokującą rzeczywistość współczesnego świata.

#1. Przyszłość żołnierza

Kliknij i zobacz więcej!

Miasto na wodzie - 14 ciekawostek o Petersburgu

69 670  
319   33  
Rosjanie mawiają, że Sankt Petersburg to najbardziej "kulturnyj gorod" w ich kraju. Warto więc poznać co nieco faktów o dawnej rosyjskiej stolicy.

#1. Kamyczek z Uralu

W muzeum działającym przy Państwowym Instytucie Górniczym można oglądać największy na świecie kawałek malachitu. Przywieziono go tu z Uralu jeszcze w 1787 roku. Masa tego kamyczka wynosi 1504 kilogramy. Warto wspomnieć, że Muzeum Górnictwa jest jednym z najlepszych muzeów przyrodniczych na świecie. W 1998 roku, w Instytucie, swój doktorat z ekonomii obronił sam Władimir Władimirowicz Putin.

#2. Żywe szachy


W 1796 roku hrabia Stroganow urządził na terenie swojej podpetersburskiej daczy partię szachów, w której za szachownicę służyła pomalowana łąka, a za figury - słudzy ubrani w średniowieczne stroje. Gra była elementem przyjęcia we włościach hrabiego króla Szwecji Gustawa IV Adolfa.

#3. Etymologia dresiarstwa


Jedna z teorii pochodzenia słowa "gopnik" (ros. "dresiarz") mówi, że wzięło się ono ze skrótu GOP - Gorodskoje obszczeżytije prolietariata, czyli Miejski internat proletariatu. Zwożono tutaj nieletnich pozbawionych opieki rodziców i mających zatarg z prawem. W okolicy Internatu szybko wzrosła przestępczość, a jego mieszkańców zaczęto nazywać gopnikami.

#4. Polityczny słownik


W pierwszych wydaniach Słownika Języka Rosyjskiego pod red. Ożegowa z nazw mieszkańców miast odnotowano tylko '"leningradczyka". Chodziło o to, by oddzielić od siebie słowa "lieniwyj" (ros. "leniwy") i "leniniec" (ros. zwolennik Lenina).

#5. Dawne centrum


Niezależnie od ogólnego wyobrażenia o tym, co znajdowało się na terenie Petersburga przed jego założeniem (teren podmokły), udokumentowane jest, że na miejscu historycznego centrum miasta istniało wiele wiosek.

#6. Dawni mieszkańcy


W XVIII wieku, na terenie obecnego Ostrowa Jelagina (wyspa w delcie Newy) żyły niedźwiedzie.

#7. Zakaz palenia


Od początku do połowy XIX wieku na ulicach Petersburga surowo zabronione było palenie. Ówczesne jezdnie, chodniki i domy były zbudowane w większości z drewna, a byle niedopałek powodował liczne pożary.

#8. Straszny czas


W pierwszym roku blokady Leningradu śmiertelność jego mieszkańców wzrosła 25 razy w porównaniu z okresem przedwojennym. Trwająca 2,5 roku blokada miasta kosztowała życie łącznie półtora miliona mieszkańców. W samym Leningradzie zginęło 650 tysięcy osób, a przy ewakuacji kolejne 400 tysięcy. Oficjalne dane podają, że tylko blisko 17 tysięcy z tej pierwszej grupy stanowią ofiary bombardowań i działań ostrzału artyleryjskiego. Reszta to ofiary głodu. Między 1941 a 1943 rokiem liczba mieszkańców zmniejszyła się pięciokrotnie.

#9. Miasto na wodzie


10 procent ogólnej powierzchni Sankt Petersburga jest pokryta wodą. W mieście znajduje się prawie 400 mostów, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga.

#10. Szybko i głęboko


W Petersburgu działają jedne z najgłębiej umieszczonych linii metra na świecie. Średnia głębokość umiejscowienia stacji wynosi 70-80 metrów. Pomysł zbudowania metra zrodził się już w 1899 roku, ale ostatecznie budowa ruszyła dopiero w 1941 roku. Kilka tygodni później została przerwana z powodu wybuchu wojny z Niemcami. Prace wznowiono rok po zakończeniu II wojny światowej.

#11. Najcieplej


Główna ulica miasta - Newski Prospekt to również jego najcieplejsza część. Latem różnica między nią a rejonami podmiejskimi wynosi 2-3 stopnie, ale zimą nawet 12 stopni.

#12. Turystyczne wow


Wysokość szpicy na budynku Admiralicji wynosi 72 metry. Statek na jej szczycie waży 65 kilogramów, z czego 2 to czyste złoto. Słynny pomnik Piotra Wielkiego na koniu (Miedziany Jeździec) jest jedynym pomnikiem konnym na świecie mającym tylko dwa punkty podparcia.

#13. Wielka kolekcja


Zbiory Ermitażu to aż około 3 miliony eksponatów umieszczonych w 350 pomieszczeniach, które rozlokowane są w pięciu budynkach. Aby obejrzeć całą kolekcję zatrzymując się przy każdym eksponacie na minutę potrzebowalibyśmy aż 8 lat i przejść 20 kilometrów.

#14. Z każdej strony coś innego


Zamek Michajłowski ma odmienną fasadę z każdej strony. Chodziło o to, by jak najlepiej dopasować harmonię jego konstrukcji do miejskiego otoczenia. To tutaj zamordowano imperatora Pawła I.
319
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Satyryczne spojrzenie na otaczający nas świat
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 21 przykazań "Jak być dobrym psem"
Przejdź do artykułu 25 ciekawostek o najcenniejszym kruszcu - złocie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą